U Subotici je danas pušteno u rad rekonstruisano i dograđeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Javnog komunalnog preduzeća "Vodovod i kanalizacija", koje na najsavremeniji način prerađuje otpadnu vodu i tako čuva Palićko jezero. Vrednost ovog projekta veća je od 18 miliona evra. Subotičko preduzeće "Vodovod i kanalizacija" obezbedilo je devet miliona evra iz zajma Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), donacija EU je blizu pet miliona evra, a ostala sredstva obezbeđena su iz subotičkog budžeta, JP "Vode Vojvodine" i iz donacija italijanske i holandske vlade. Ovo je ubedljivo najveći projekat u ovoj oblasti, koji ima višestruki značaj. Radi se o jedinstvenom modelu saradnje lokalne samouprave, AP Vojvodine, Republike i Evrope, odnosno EBRD-a. Pored toga, značaj ovog projekta ogleda se i u tome što će izrazito poboljšati situaciju eko-sistema na teritoriji grada Subotice, a važan je i u zdravstvenom smislu.
U Subotici je danas pušteno u rad rekonstruisano i dograđeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Javnog komunalnog preduzeća "Vodovod i kanalizacija", koje na najsavremeniji način prerađuje otpadnu vodu i tako čuva Palićko jezero.
Vrednost ovog projekta veća je od 18 miliona evra. Subotičko preduzeće "Vodovod i kanalizacija" obezbedilo je devet miliona evra iz zajma Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), donacija EU je blizu pet miliona evra, a ostala sredstva obezbeđena su iz subotičkog budžeta, JP "Vode Vojvodine" i iz donacija italijanske i holandske vlade.
Ovo je ubedljivo najveći projekat u ovoj oblasti, koji ima višestruki značaj. Radi se o jedinstvenom modelu saradnje lokalne samouprave, AP Vojvodine, Republike i Evrope, odnosno EBRD-a. Pored toga, značaj ovog projekta ogleda se i u tome što će izrazito poboljšati situaciju eko-sistema na teritoriji grada Subotice, a važan je i u zdravstvenom smislu.
Na uređaju za prečišćavanje komunalnih voda postoje dve glavne linije, linija vode i linija mulja. Na liniji vode radi se mehaničko, biološko i hemijsko prečišćavanje vode, dok se na liniji mulja od nusproizvoda nastalog u procesu prečišćavanja, putem gasnih generatora proizvodi struja. Na taj način, proizvodi se oko 40 posto struje potrebne za rad ovog uređaja. U vodi koja izlazi iz prečistača i odlazi u Palić, koncentracija azota je ispod 10 miligrama u litri, a fosfora oko 0,4 miligrama u litri, što je ispod strogih kriterijuma. Pročišćena otpadna voda koja se uliva u jezero sada je providna i bistra.
Subotičko postrojenje zadovoljava visoke evropske standarde, a to znači da je životna sredina sada čistija i zdravija za žitelje ovog regiona.
Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Subotici nije jedini projekat ovog tipa. Ovakva postrojenja grade se u Leskovcu, Šapcu i Vrbasu, jer ovi gradovi na neki način predstavljaju "crnu tačku" kad je reč o problemu otpadnih voda.